Životnost umělých živých plotů je v porovnání s přírodními materiály (např. rohože z rákosu) výrazně delší. Stejně jako u přírodních materiálů však záleží na konkrétním umístění. Pokud instalujete rohož či dílce v exteriéru na místa s vysokou zátěží bez zastínění (sluneční záření, místa s častým a silným náporem větru, chemicky agresivnější prostředí s kombinací prachových šásteček např. okolí stavenišť a hlavních silnic), životnost bude samozřejmě kratší. Přesto i v takto nepříznivých podmínkách můžete počítat s minimálně dvojnásobně delší životností, než jakou mívají stínící rohože z přírodních materiálů, jejichž životnost (funkčnost) je často pouze 1-2 roky. Poté se již přírodní produkty začínají často rozpadat a plesniví. U umělých rohoží a plotů je předpokládaná funkčnost v exteriéru 2-5 let, v optimálních podmínkách i více. V interiéru je to samozřejmě déle.
Stejně důležité je konkrétní umístění umělých živých plotů i pro jejich stálobarevnost, kdy na jižní straně s intenzivním slunečním zářením je degradace barev vyšší, zatím co na zastínění severní straně je nižší. Platí to i při umístění v interiéru.
Předpokládaná životnost rohoží je při dodržení instalačních instrukcí a v závislosti na podmínkách použití:
- 1 – 3 roky - Imitace rohoží BAMBOO MAT
- 1 – 5 let - Zalistěné ploty a střiže CONIFER S, LEAVES PL, W
VÝHODY
- Snadná a rychlá instalace na pletivo, různé plotové dílce, zábradlí či zeď
- Velice realistické a věrné imitace, kvalitní zpracování, vysoká životnost
- Nepotřebují vodu k zalévání, nepotřebují půdu k růstu
- Umělým živým plotům nevadí mráz, snášejí vysoké letní teploty, sluneční svit i vítr
- UV odolnost, vysoká životnost v řádech mnoha let
- Voděodolnost, možnost oplachu vodou
- Tvarová variabilita, možnost snadné úpravy rozměrů a tvarů
- Tlumí šíření hluku
- Delší životnost ve srovnání s rohožemi a clonami z přírodních materiálů
- Umělý živý plot je opravitelný – dílce lze vyměnit
- Nepodléhají plísni ani hnilobě
- Obrovská škála druhů, provedení, velikostí a barev
- Už žádné natírání starých plotů !
POUŽITÍ
- Umělé živé ploty mají mnohostranné využití:
- Plnohodnotná varianta dočasného zastínění a oplocení nových zahrad, dokud nedorostou přírodní živé ploty nebo i jejich trvalá náhrada
- Zastínění a ochrana zábradlí balkonů, lodžií a teras
- Obložení pergol, altánů, zahradních domků či garáží
- Zakrytí a ozelenění starých zdí, zídek, plotů a plůtků
- Vytvoření trvale ozeleněných stěn v exteriéru i interiéru
- Ideální pro rekonstrukce starých plotů, včetně dřevěných
- Zastínění a ozelenění okolí bazénů
- Zaclonění a oddělení ploch v zahradnictvích, ve školkách
- Použití i pro horizontální zakrytí ventilových šachtic (závlaha, studny)
- Ochranný ovin kmenů stromů a stromků
- Trvalé zakrytí fasády domu imitacemi popívaných rostlin
- Zakrytí nepoužívaných ploch na zahradě nebo oplocení staveniště
- Možnost náhrady rostlin na nepřístupných místech nebo na chatách a místech, kde nelze zajistit rostlinám péči
- Dekorační účely pro terária a voliéry
KONSTRUKCE A PROVEDENÍ
Konstrukce umělých živých plotů se liší v závislosti na typu nosiče, který drží umělé lístky.
ZPŮSOB INSTALACE
Rohože se připevňují na již stávající podklad, který může být tvořen pletivem, zdí, zábradlím, či různými plotovými dílci. Ploty se upevňují nejčastěji pomocí stahovacích pásek, vázacím drátem nebo vruty (v případě, že nelze nijak upevnit stahovacími páskami).
Instalace plotu balených v roli nebo na roštu
- Role se rozmotá a ponechá se chvíli v rozvinutém stavu na dotvarování.
- V případě potřeby se role zkrátí na požadovanou výšku (upravenou hranu instalujte dolů).
- U roštů s dřevěným rastrem ve tvaru nůžkové mříže je výhodou, že lze téměř libovolně měnít poměr výšky a šířky podle míry roztažení rastru.
- Pomocí stahovacích pásek se připevní nejprve horní část plotu k podkladu při zachování roviny u horního okraje a při zachování spodního odstupu od terénu či podezdívky.
- Spodní hranu role nepokládejte přímo na zem, ale ponechte je alespoň 10cm nad zemí či podezdívkou, u pletiva spíše více.
- Pokud je instalovaná role těžší (BAMBOO MAT - bambusové rohože), při instalaci si na délku role vypomožte např. podkladním hranolem či fočnou, které vymezí spodní hranu instalované role tak, aby nebyla po instalaci v přímém kontaktu s podkladem. Po instalaci hranol vyjměte.
- Po kontrole rovnosti horního okraje se doplní stahovací pásky po celé ploše umělého živého plotu, aby byl plot celoplošně zajištěn, aby nedocházelo k sesedání a aby plot odolával případnému zatížení větrem (platí hlavně pro husté, těžké a neprodyšné ploty).
- U lehčích plotů doporučujeme 12-18ks stahovacích pásek na 1m2. U těžších (BAMBOO MAT) doporučujeme více, klidně i dvojnásobek, tudíž 36ks na 1m2.
- Stahovací pásky u bambusových rohoží (BAMBOO MAT) doporučujeme dávat do míst, kde se kříží podélný nylonový provázek se svislou lamelou (instalovat stahovací pásku křížem přes nylonový provázek a bambusovou tyčku).
- Při venkovní instalaci doporučujeme v podélném směru umísťovat stahovací pásky po vzdálenosti max. cca 25-30cm a v příčném směru taktéž, přičemž v oblasti s vyšší větrnou zátěží i hustěji.
- Při instalaci umělého živého plotu na pletivo je nutné role připevnit jak k napínacímu drátu, tak i k výpletovým drátům.
- Požadovaná délka a výška role se snadno uřízne nůžkami či uštípne kleštěmi.
- Výjimkou pro zkracování na délku jsou rohože BAMBOO MAT, kde je nutné před odstřihnutím zalepit provázky například tavnou pistolí a zamezit tak rozmotání nylonového provázku.
- Umělý živý plot lez instalovat na vnější i vnitřní stranu oplocení.
Důležité upozornění
- Hustší umělé živé ploty není vhodné instalovat na místa častého výskytu nárazového větru, pokud podklad není tvořen pevnou podložkou (např. dřevěné desky). Tyto ploty vytváří větrnou bariéru, která může zapříčinit poškození samotného umělého živého plotu, tak i vlastní nosné konstrukce plotu. Příkladem plotů vytvářející výraznou větrnou bariéru je BAMBOO MAT - bambusové rohože.
- Dílce a role instlaované na pletiva a mříže v místech s vyšším nebezpečím výskytu nárazového větru je doporučeno osadit na návětrnou stranu pletiva. (plot je v případě zatížení větrem přitlačen na pevný nosný podklad).
- Bambusové rohože mají velmi malou propustnost vůči větru, z tohoto důvodu je neinstalujte na velké plochy v místech, kde není dostatatečně pevný podklad a kde je často silný vítr, nebo hrozí silné větrné poryvy. V důsledku silného mechanického namáhání vlivem větru a v kombinaci s nedostatačným upevněním může dojít k jejich poškození.
- Žádné z rohoží, clon či dílců se nesmí instalovat do blízkosti otevřeného ohně, zahradních grilů a krbů nebo těsné blízkosti všech ostatních zdrojů tepla, jako jsou halogenové žárovky, svítidla, topná tělesa, elektrické a spalovací motory atd.
- Minimální vzdálenost od veškerých zdrojů tepla do 60°C by měla být v interiéru cca 100cm, při nedodržení této vzdálenosti může dojít k poškození či požáru.
- Vystavení otevřenému ohni nebo blízkost ohně může způsobit poškození plotu nebo požár.
- Rohože by se neměly instalovat ani s nimi jinak manipulovat při teplotách pod bodem mrazu. Plast při nízkých teplotách křehne.
- Přesto, že ploty jsou vyrobeny s UV stabilizací, může u plotu nainstalovaného na místě s přímým slunečním zářením dojít již během několika měsíců ke změně barevného odstínu a změně barevnosti, zesvětlání. Jedná se o očekávanou vlastnost produktu, která nemůže být vnímána jako důvod k reklamaci. Levnější rohože, kde je částečně použito PVC či Polyester, mají nižší stálobarevnost.